Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
FENIX Protector s.r.o. Menu

Balistické vložky

Vše o FENIX Protector | Výroba | TechnologieTextilní materiály

 

Vesty FENIX Protector jsou navrženy tak, aby chránily uživatele před těmito riziky:

  • Účinky projektilů ručních střelných zbraní
  • Účinky střepin granátů a výbušných zařízení
  • Účinky bodných a sečných zbraní

Vesty mohou být dodávány s dostatečnou ochranou proti všem těmto rizikům, nebo proti některému z nich. Obecně lze říci, že vesta má zabránit průniku střel, střepin nebo čepelí do těla uživatele a tím zamezit jeho zranění. Protože střely z ručních zbraní mají vysokou energii při dopadu, je úkolem balistických vest zároveň omezit jejich druhotný účinek, tzv. trauma efekt (průhyb vesty v místě dopadu střely) a minimalizovat jeho účinek na tělo uživatele.

 

Balistické vesty jsou složeny z následujících částí:

 

Textilní nosič

Slouží k připevnění vesty na tělo uživatele, je důležitý pro komfort nošení, rozložení hmotnosti balistické vložky a panelů na tělo uživatele a v případě taktických balistických vest k připevnění osobní výstroje a materiálu systém MOLLE apod.

 

Balistická vložka

twaron.jpg

Balistická vložka je ochranná vrstva, která dokáže zastavit určité projektily ručních střelných zbraní a střepiny granátů a výbušných zařízení. Je možné ji doplnit o vrstvy, které jsou odolné proti průniku bodných a sečných zbraní.

Je vyráběna z materiálů složených z aramidových vláken (Twaron, Kevlar) nebo z polyethylenové folie (Spectra, Dyneema). Obecně lze říci, že balistická vložka chrání proti střelám pistolových ráží (9 mm Luger, 44 Mag, 357 Sig) a střepinám. Balistická vložka je obvykle doplněna o tzv. anti-šokovou vrstvu omezující výše zmíněný „trauma efekt“. Tato vrstva se snaží přenést energii střely na co největší plochu a tím zmenšit průhyb vesty v místě dopadu střely.

Balistická vložka je tzv. měkká. To znamená, že se přizpůsobuje tvaru těla uživatele a neomezuje ho výrazně při pohybu. Balistická vložka je uložena ve vodě nepropustném obalu, protože přítomnost vody snižuje účinnost balistické vložky.

Balistický panel

Balistický panel je ochranný prvek, který chrání uživatele před účinkem střel výkonných ráží např. pušek a kulometů (5,56×45 mm, 7,62×39 mm, 7,62×54 mm apod.). Panel je proto vyráběn z tvrdých materiálů, jako je ocel, keramika, tvrzený polyetylen nebo karbidové kompozity. Protože je balistický panel tvrdý a nedokáže se přizpůsobit tvaru těla uživatele, je do vest umístěn ve formě panelů vpředu a vzadu, obvykle o rozměrech 30 x 25 cm, případně na bocích o rozměrech obvykle 15 x 15 cm.

Balistické panely se vyrábí v mnoha variantách a stupních odolnosti. V současnosti jsou používány panely od hmotnosti cca 1,1 kg do 3,4 kg v různých stupních odolností.